JAK VYBRAT HROT,
STOPU A PLNĚNÍ

HROT

Hrot je asi tou nejdůležitější součástí pera. Je to ten faktor, který přenáší vaše úsilí na papír. Proto nabízime k našim perům hroty od kvalitních německých výrobců. Schmidt jsou základní hroty, které uspokojí drtivou většinu uživatelů per. Nicméně pro náročnější máme v nabídce i hroty JoWo, které jsou obecně považovány za ještě o kousek lepší.

Ohledně materiálu hrotu, rozdíl mezi ocelí a pozlacenou ocelíje spíše pouze estetický, neboť mechanické vlastnosti hrotu jsou stejné. Hroty z ryzího zlata by měly nabízet hladší a konstantnější pocit z psaní a větší pružnost. Ale jak je to tak bývá, vše je otázkou osobního názoru a pocitu a shody se nedočkali ani za 150 let, co tato diskuse trvá. Titanové hroty se z hlediska vlastností i ceny pohybují mezi ocelí a zlatem.

TLOUŠŤKA STOPY

Základní tloušťky stopy se u plnicích per značí písmeny:
- EF (extrafine) - extra tenký
- F (fine) - tenký
- M (medium) - střední
- B (broad) - široký

Extra tenké hroty mívají tloušťku okolo 0,4 mm, tenké 0,5 mm, střední 0,6 mm a široké 0,7 mm, Ovšem opět, každý výrobce má svůj speciální recept a nelze to měřit exaktně. Velmi také záleží na rychlosti rukipoisu, savosti papíru a dalších detailech.

Obecně však doporučuji následující tip:
Čím rychleji a/nebo rozmáchleji píšete, tím širší hrot vybírejte.
Čím je vaše písmo drobnější a/nebo rychlost psaní menší, tím lépe oceníte tenké hroty.

PLNĚNÍ

Způsobů plnění per existuje celá řada, v základu by se dala rozdělit do čtyř skupin: kapátkové, balónkové, pístové a náplněmi.

U per Kayu si můžete vybrat mezi pístovým plněním a náplněmi (bombičkami). Ovšem je v tom jeden chyták, pístové plnění řešíme pomocí takzvaného konvertoru, což je mechanismus, který je ale z pera vyjímatelný. Jeho ústí je zároveň kompatibilní s ústím bombičky, a proto je možné v rozumné míře mezi bombičkami a konvertorem přepínat.

Plnění konvertorem je stylovější, zdravější pro pero a můžete si z něj udělat krásný rituál. Ovšem není tak praktické, protože u sebe potřebujete kalamář a hadřík. Bombičky jsou velice praktické, jednoduché na použití a do našich per se vždy vejde jedna náradní, takže nikdy nezůstanete nasuchu. Jen je to, jako dnes leccos, takové uspěchané a trošku neekologické.