Kayu 130.2 - Gold titanium

NEW - In stock

Fountain pen of patented construction made of titanium and aluminum with a retractable nib fixed by a magnetic cap.

Color: Titanium with gold DLC coating

Nib: Classic stainless steel, Classic gold plated or Classic solid gold, Rollerball

Nib thickness: F, M or B

Filling: Cartridges or Converter How to choose the nib and filling?

Package includes: Pen, Solid wood cartridge for pen storage, Design paper case, Certificate of authenticity, Instructions for use

Choose a variant:

9,780.00 Kč
Please select variants first

ENJOY DETAIL

Because each Kayu is completely our work, we can think through all the details down to the smallest bit. We solve how thick the pen will be, how it will be balanced or how the individual materials will follow each other. So you can really enjoy your Kayu.

JOY OF WRITING

Treat yourself to maximum user comfort. You will not find anything on Kayu pens that would bother you while writing. Edges, threads or imbalances are enemies for your grip that we simply left out. Because our only goal is your enjoyment of writing.

100% CZECH MADE

You can be sure that the whole Kayu is invented and made in the Czech Republic. We manufacture all parts ourselves, we only supply tips and magnets. Sometimes it's hard work, but it's worth it. We believe that you can recognize this when writing with Kayu.

DETAILS

Closed length
130 mm

Thirteen and eleven seem to be magic numbers in writing. 13 cm or 130 mm, came out as the ideal pen length.

Open length
148 mm

We measure the open length, including the nib, it can vary by units of millimeters depending on the selected nib.

Grip diameter
11,2 mm

The diameter of the grip is the same everywhere in the 130, for maximum comfort and writing without any restrictions.

Weight
23,5 g

The pen without refills weighs a little over 25 grams, which is a weight that is common with fountain pens. But the feel of 130 will also satisfy lovers of heavier pens.

Filling 

With all Kayu 130 pens, you can choose whether you want to fill the pen with cartridges or suck ink from the inkwell with a converter.

Nibs 

We use high-quality nibs from German manufacturers in basic thicknesses F, M and B and surface finishes of steel, gold-plated steel and solid gold. But there are many more possibilities.

Engraving 

We are able to provide the pen with a monogram or text for an additional 380 CZK according to your requirements. Most often we place it at the upper edge of the pen. But we can place it virtually anywhere.

Customization 

If you want a pen of a special shape, other length or perhaps provided with hand engraving, we will be happy to accommodate you. Unleash your imagination.

CELÝ POPIS

TO NEJLEPŠÍ V JEDNOM PERU
Ideální místo pro úchop, víčko, které nemůžete ztratit, dobrá hmotnost a vyvážení, čistý a funkční design. Všechny tyhle běžné neduhy klasických plnících per jsme se snažili vyřešit v jednom peru: Kayu 130. Rovný a hladký tvar bez hran v zavřeném i otevřeném stavu, výsuvný hrot fixovaný pomocí magnetického víčka a patentovaná titanovo-nerezová konstrukce. To všechno dělá z Kayu 130 jedinečný nástroj pro běžné psaní i náročnější projekty.

MAGNETY A VÝSUVNÝ HROT
Nešroubujte, nemačkejte, prostě jen zatáhněte. Patentovaný systém magnetického otevírání vás bude zaručeně bavit. Sejmete víčko a nasadíte jej z druhé strany pera. Víčko vysune hrot a drží jej v psací pozici. Zavírání je stejně jednoduché jako otevírání. Prostě maximální efektivita a žádné blbosti navíc.

TITAN JE NAVŽDY
Existuje pero na celý život? Tělo Kayu 130 vyrábíme z titanu. Je lehoučký a přitom tvrdý jako nerezová ocel. Pomocí nejmodernějších technologií jej necháváme povlakovat do různých odstínů. Tahle kombinace téměř nestárne a neopotřebovává se ani při méně vlídném zacházení.

LEHOUČKÁ A VYVÁŽENÁ
Nebudete věřit, že je celá kovová. Přesto váží Stotřicítka jen 25,5 gramu. To ji stále řadí mezi lehčí plnicí pera. Díky minimalistickému víčku, které se při psaní umisťuje na zadní konec pera, ani nepoznáte, že tam je. Přitom ho nikdy neztratíte.

DÁVÁ VÁM PROSTOR
Držte jej, kde potřebujete, protože vám to umožní. Kayu 130 jsme totiž vymysleli tak, abyste měli pořád stejný tvar úchopu, nehledě na tom, jestli držíte pero dole z hrotu nebo výše na těle. Jestli je zavřené nebo otevřené. Sami víte nejlépe, jak se vám pero drží nejkomfortněji.

KUTÁLET SE NEBUDE
Schází vám na Kayu 130 spona? Ano, domníváme se totiž, že v náprsní kapse už pero nosí minimum lidí. A pokud máte obavu, že vám bude pero padat ze stolu nebojte. Díky vychýlenému těžišti se jednoduše nekutálí. Tak.
Hrot je vždy srdcem pera.

TOP HROTY
Proto i u 130 používáme výhradně vysoce kvalitní hroty od německých výrobců. Na výběr je nepřeberné množství variant tloušťky hrotu, materiálu a povrchových úprav. Vybrat si můžete i plnění: bombičkami nebo konvertorem.